• English
  • MAPA
  • PRETRAGA
  • PRISTUPANJE SISTEMU

CASOPIS REPUBLICKE AGENCIJE ZA TELEKOMUNIKACIJE

  • Aktuelni broj
  • Programske oblasti
  • Za autore
  • Radovi
  • Izdvajamo
  • O časopisu
  • Arhiva brojeva

Arhiva brojeva

  • PRVI BROJ
  • DRUGI BROJ
    • mr B. MAKAROVIČ: EU Regulatory Package Review and NGN in Regulatory Practice: The Case of Slovenia (kopija)
    • dr M. KOVAČEVIĆ: Pregled aktuelnih tehnologija za mobilne i širokopojasne bežične komunikacije (kopija)
    • prof. dr D. GVOZDIĆ: Trendovi razvoja optičkih telekomunikacionih sistema (kopija)
    • mr D. PARUN: Vip mobile na tržištu mobilne telefonije u Srbiji (kopija)
    • mr S. BOŠTJANČIČ RAKAS, dr M. STOJANOVIĆ, prof. dr N. GOSPIĆ: Automatizacija upravljanja IP mrežama (kopija)
    • mr K. HUSEINOVIĆ: (Ne)uvažavanje principa nezavisnosti u funkcionisanju regulatornih tijela u zemljama u okruženju (kopija)
    • S. PAVLOVIĆ: Tehnički uslovi i tehnička rešenja za realizaciju pasivne telekomunikacione infrastrukture u građevinskim objektima (kopija)
  • TREĆI BROJ
  • ČETVRTI BROJ
  • PETI BROJ
  • ŠESTI BROJ
  • SEDMI BROJ
  • OSMI BROJ
  • DEVETI BROJ
  • DESETI BROJ
  • Pravno obaveštenje
  • Kontakt
  • Vesti
  • NARUČI ME
  • KAKO POSTATI SARADNIK

    Srpski / Arhiva brojeva / DRUGI BROJ / mr K. HUSEINOVIĆ: (Ne)uvažavanje principa nezavisnosti u funkcionisanju regulatornih tijela u zemljama u okruženju (kopija)

    bigger font smaller font Print

    (Ne)uvažavanje principa nezavisnosti u funkcionisanju regulatornih tijela u zemljama u okruženju

    Kemal Huseinović

    1. UVOD

    Svijet je zahvaćen novom industrijskom revolucijom globalnog dometa koja će biti značajna barem u onoj mjeri koliko je bila značajna ona koja je uzrokovala rast svjetske ekonomije u protekla dva stoljeća. Ova revolucija će imati ogroman uticaj na skoro sve aspekte života. Komunikacije su u epicentru ove revolucije.

    Tržište elektronskih komunikacija je sektor naprednih tehnologija, a njegove osnovne karakteristike su: razvoj tehnologija, stalno uvođenje novih usluga, konstantan razvoj poslovnih modela i snažna tendencija ka vertikalnim i horizontalnim integracijama. To je takođe sektor u kojem vladaju dominanti učesnici i bivši monopolisti, sa znatnom tržišnom snagom. Izazovi stavljeni pred regulatora ovakvog tržišta su usmjereni na uspostavljanje ravnoteže među ključnim akterima u procesu: korisnika na jednoj strani i tržišta na drugoj. Regulacija sektora komunikacija je složen i izazovan posao. U konačnici, to se svodi na zaštitu interesa korisnika na konkurentnom tržištu, jačanje konkurencije i ulazak novih sudionika.

    Regulatorna reforma je postala važan segment politike širom svijeta, ujedno postajući i jedan od preduslova za regionalno i svako šire udruživanje. Regulacija znači veću stabilnost, transparentnost, predvidljivost tehnološkog razvoja države i lokalne zajednice, kao i pravnog sistema.

    Slika 1. Zašto regulirati?

    Nagli i ubrzan tehnološki razvoj i izazovi koje predstavlja konvergencija tehnologija dovode u pitanje tradicionalne stavove u vezi sa ulogom regulatora u implementaciji strategije ujednačenog pružanja usluga. Kako se razvija konkurencija, uloga tijela za regulaciju konkurencije u sektoru komunikacija raste. Jedan od ključnih izazova jeste osiguravanje mjera za zaštitu korisnika usluga i konkurenata od nelojalne konkurencije (Slika 1.).

    U cilju što efikasnije regulacije i nadgledanja ovako složenog tržišta, regulator mora razviti sposobnost prilagođavanja okruženju podložnom promjenama. U tom procesu, regulator će koristiti mehanizme koji će omogućiti da efikasno realizuje zadatke koje odredi kreator politike djelovanja, s jedne strane, dok će s druge stvoriti preduslove koji će omogućiti pozitivna tržišna kretanja. Funkcionalna i dobro organizovana struktura, kao i mogućnosti provedbe adekvatnih politika po pitanju ljudskih resursa, čine osnovne faktore u uspostavljanju funkcionalnog regulatornog tijela.

    2. OSIGURANJE EFEKTIVNE NEZAVISNOSTI

    Regulatorna reforma je postala važna stavka politike u cijelom svijetu, kako u razvijenim zemljama tako i u zemljama u razvoju. Da bi regulatorne reforme donijele korist, regulatorni mehanizmi moraju biti transparentni, koherentni i sveobuhvatni, od uspostavljanja prikladnog institucionalnog okvira do liberalizacije industrija, zastupanja i provođenja politike konkurencije, kao i otvaranja internih i vanjskih tržišta za ulazak investicija.

    Kreirajući regulatorni okvir za liberalizaciju sektora komunikacija, Evropska unija zahtijeva od svih zemalja članica da oforme regulatorna tijela koja raspolažu mehanizmima provođenja procesa liberalizacije. Ovaj pristup, koji je prvi put uveden u okviru Otvorene mreže regulatornih odredaba, odnosno Direktive 90/387/EEC, dodatno je argumentovan uvođenjem novog regulatornog okvira za elektronske komunikacije u 2002. godini. U paragrafu 11. Direktive 2002/21/EC navedeno je: „U skladu sa principima razdvajanja regulatornih od operativnih principa, zemlje članice će garanovati nezavisnost regulatornim tijelima u cilju nepristrasnog donošenja odluka”. Stoga, dajući ovlasti zemljama članicama da odluče koja će tijela imenovati regulatornim tijelima, one moraju osigurati da regulatorno tijelo ima „ispunjene preduslove u smislu odgovarajućih kadrova, eksperata i finansijskih sredstava za obavljanje regulatornih zadataka i provođenja mandata“.

    Pored toga, direktive EU obavezuju regulatorna tijela da obavljaju nadležnosti nepristrasno i transparentno, a nedostatak jasno definisanih nadležnosti relevatnih ministarstava i nezavisnih regulatornih tijela mogu se odraziti negativno na ulazak novih učesnika na tržiste. Evropska komisija takođe naglašava važnost toga da regulatorna tijela raspolažu efikasnim izvršnim mjerama koje su rezultat primjene procedura praćenja primjene regulatornog okvira, uključujući mogućnost izricanja sankcija.

    Dakle, prilikom formiranja regulatornih tijela u sektoru komunikacija, pred zakonodavcima je glavni zadatak da uspostave efikasne mehanizme koji regulatoru garantuju punu nezavisnost od zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, kao i industrije koju reguliše (Slika 2.).

    Slika 2. Odnos nezavisnog regulatora i nivoa vlasti

    Neki od pokazatelja koji određuju stepen nezavisnosti su:

    ·veza sa nosiocima zakonodavne i izvršne vlasti (parlament, vlada, ministarstva);

    ·način imenovanja rukovodećeg kadra (imenovanje i princip regrutovanja osoblja);

    ·mogućnost samostalnog upravljanja dodjeljenim finansijskim i materijalno-tehničkim resursima, kako bi se efikasno odgovorilo na operativne zahtjeve i prioritete.

    Pored opštepoznatih razloga, između ostalog, bitno je da regulator bude nazavisan i zbog transperentne primjene sektorskih politika koje omogućavaju liberalizaciju sektora komunikacija, podsticanja privatnih ulaganja, te stvaranja stabilnog i predvidivog pravnog regulatornog okruženja. Na taj način se pruža garancija svim sudionicima na tržištu da će biti tretirani na fer i nepristrasan način.

    3. ISKUSTVA IZ OKRUŽENJA

    Stanje regulacije tržišta telekomunikacija i elektronskih medija u zemljama bivše SFRJ prije pojave nezavisnih regulatora bilo je obilježeno državnom kontrolom, odnosno monopolom, nepostojanjem konkurencije, nemogućnošću izbora usluge od strane korisnika, nemogućnošću uticaja na formiranje cijena usluga od stranepružaoca usluge. Regulacija se nalazila u rukama države.

    S obzirom na ulogu koju su mediji imali u procesu raspada bivše Jugoslavije i u ratu nakon toga, međunarodna zajednica je smatrala da je od suštinske važnosti spriječiti da mediji masovne komunikacije ponovo padnu pod kontrolu zvaničnika vlasti ili lidera političkih stranaka. Imajući na umu ovaj cilj, kao i istovremene zahtjeve za odgovaranje na komplikovane izazove procesa liberalizacije i privatizacije sektora komunikacija širom Evrope, međunarodna zajednica je nastojala stvoriti nezavisni regulatorni autoritet, te zakonski i institucionalni okvir neophodan da se zaštiti i sačuva nezavisnost. Da bi naglasila važnost, Evropska komisija u Briselu je jasno dala do znanja da je standard nezavisnog regulatornog tijela obvezujući za sve zemlje koje sebe vide kao buduću članicu Evropske unije.

    Analize drugih sličnih agencija u Evropi ističu da su glavne karakteristike regulatornog tijela (administrativno-institucionalno pozicioniranje, organizaciona struktura i status uposlenih) u direktnoj vezi sa misijom i nadležnošću datom tijelu. Međutim, u svim slučajevima, odluka da se uspostavi „treći igrač“ nadležan za regulaciju sektora i nezavisan od izvršne vlasti, ali i od tržišnih sudionika, je uobičajena praksa u Evropi i šire.

    U vezi sa tipičnim regulatornim funkcijama u sektoru komunikacija u zemljama bivše Jugoslavije, uspostava regulatornih tijela rezultat je odluka da se zamijene tradicionalna administrativna tijela sa specijaliziranim organizacijama, koje su po prirodi ekspertne, efikasne i sposobne da se suprotstave pritiscima industrije i politike. Međutim, analiza pokazuje da ovakva tijela nisu naišla na iskrenu blagonaklonost vladajućih struktura, koje teško prihvataju činjenicu da elektronski mediji ne bi trebali da budu u funkciji njihovih glasnogovornika, te da država ne bi trebala da drži monopol nad profitabilnim sektorom komunikacija.

    Kao što je prethodno naglašeno, da bi regulatorno tijelo bilo učinkovito u obavljanju regulatornih funkcija, ono mora biti nezavisno od političkih uticaja i industrije. Međutim, sudeći prema trenutnom stanju, nezavisnost regulatornih tijela u zemljama regiona bivše Jugoslavije je konstantno na ispitu.

    Kada je Bosna i Hercegovina u pitanju, Vijeće Regulatorne agencije za komunikacije (Agencija) već godinu dana uporno i dosljedno upozorava da je nezavisnost Agencije ozbiljno narušena po dva osnova: Vijeće ministara BiH odbija da potvrdi imenovanje generalnog direktora Agencije koji je jednoglasno izabran od strane Vijeća i u skladu sa zakonskim procedurama, te da obuhvatanje Agencije Zakonom o platama i naknadama ozbiljno narušava njenu finansijsku nezavisnost.

    O ovom pitanju se oglasio i zvanični Brisel, dopisom kojeg je Vijeću ministara BiH uputila gospođa Viviane Reding, Visoki komesar za audio-vizuelnu politiku Evropske komisije iz Brisela u kojem jasno upozorava da ugrožavanje nezavisnosti Agencije može dovesti u pitanje proces pridruživanja Bosne i Hercegovine u EU. Nažalost, ovo pitanje je još uvijek neriješeno, ali riješenost Vijeća Agencije kao i svih njenih uposlenika da istraju u zaštiti nezavisnosti je neupitna, što dokazuju i rezultati koje Agencija postiže na polju regulacije.

    Podsjećanja radi, Agencija je započela sa radom kao projekat međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, a 2001. godine je uspostavljena kao nezavisna državna institucija, što je bio i dio strategije međunarodne zajednice o punoj integraciji Agencije u domaći zakonski okvir.

    I pored poteškoća u transformaciji međunarodnog regulatornog tijela u domaću državnu agenciju, proces je uspješno završen. Danas se Agencija smatra efikasnom, snažnom i značajno nezavisnom regulatornom organizacijom. Zakon o komunikacijama naglašava nezavisni status Agencije: „Agencija je funkcionalno nezavisna i neprofitna institucija sa statusom pravnog lica prema zakonima Bosne i Hercegovine. (...) Ni Vijeće ministara ni ministri kao ni neko drugo lice ni na koji način ne miješaju se u donošenje odluka Agencije u pojedinačnim slučajevima.“

    Zabrinjava i primjer iz Srbije, kada se Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo (MTID) direktno umiješalo u nadležnosti Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL) vezano za sprovođenje procesa liberalizacije u sektoru telekomunikacija. Naime, dana 12.6.2008. pomenuto ministarstvo je donijelo Rješenje po kome suspenduje Zakonom zagarantovanu samostalnost RATEL-a, tako što preuzima na „120 dana, počev od 13. juna 2008. godine, izvršenje poslova koji su povjereni Republičkoj agenciji za telekomunikacije, utvrđenih u članu 9. stav 1. Zakona o telekomunikacijama, uključujući i sva ovlašćenja predsednika i članova Upravnog odbora Republičke agencije za telekomunikacije u vršenju povjerenih poslova“. Ovim činom se izvršni organ vlasti stavio iznad zakonodavne vlasti oduzimajući ingerencije koje su RATEL-u, kao nezavisnom regulatornom tijelu, po nadležnom zakonu povjerene od strane Skupštine Republike Srbije.

    Situacija nije mnogo drugačija ni u Crnoj Gori. Naime, pod pritiscima politike i industrijenašao se i direktor Agencije za telekomunikacije i poštansku djelatnost Crne Gore, koji je postao predmetom istrage za navodno nezakonitu dodjelu licenci. Istraga je prekinuta u februaru 2008. godine zbog nedostatka dokaza. Dalje, u februaru 2008, Vlada Crne Gore usvaja prijedlog Zakona o elektronskim komunikacijama, koji predviđa konstituisanje agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, koja bi od Agencije za radio-difuzuju Crne Gore (ARD) preuzela dodjelu frekvencija. Nadležnosti Vlade, prema novom zakonu, ticale bi se donošenja strategije sektora elektronskih komunikacija, plana namjene radio-frekvencijskog spektra, odobravanja godišnjeg plana rada i finansijskog plana agencije.

    Ovakvo zakonsko rješenje je pobudilo brojne reakcije i protivljenja. Savjet ARD je sa žaljenjem konstatovao da Vlada Crne Gore nije uvažila prijedloge amandmana koje je, na njen zahtjev, dostavila Agencija za radio-difuziju. Posebno je zabrinjavajuće što o ovako važnom zakonu nije organizovana javna rasprava. Time je čini se potvrđena ocjena Savjeta ARD o netransparentnosti kompletnog procesa izrade tog zakona, kojim se sistem radio-difuzije redefiniše na radikalno drugačiji način, bez valjanih argumenata, u suprotnosti sa evropskom praksom.

    U Republici Hrvatskoj pak, usvojene su dopune i izmjene Zakona o elektroničkim medijima u julu 2007. godine kojim je, između ostalog, osnovna Agencija za elektroničke medije. Jedna od dopuna navodi da će na čelu Agencije za elektroničke medije biti direktor kojeg na osnovu javnog konkursa direktno imenuje Vlada, što takođe nije evropski standard.

    Nažalost, uobičajena je pojava u zemljama u tranziciji da politički izborni rezultati direktno dovode do smjena članova upravljačkih struktura i rukovodnog osoblja nezavisnih regulatornih tijela. Jedan od načina da se testira nezavisnost regulatornog tijela jeste upravo post-izborni period u jednoj državi. Sami izbori, i/ili rezultati istih, ne bi smjeli uticati na promjene u upravnoj i rukovodećoj strukturi regulatora. Međutim, iskustva iz okruženja nisu uvijek u skladu s tim. U takvim situacijama direktori i drugo rukovodeće osoblje nezavisnih regulatora nerijetko se nađu na meti novoformiranih političkih struktura vlasti. Usudiću se iznijeti ocjenu da je primarni cilj ovakvih smjena dovođenje politički podobnih kadrova u upravna tijela i rukovodne strukture, ne vodeći računa o opštem napretku društva.

    4. ZAKLJUČAK

    Indikatori razvoja sektora komunikacija u svijetu ukazuju da se regulacija oblasti komunikacija direktno odražava na ukupan ekonomski rast jedne države, te da pristup širokom dijapazonu usluga koje su omogućene krajnjim korisnicima po pristupačnim cijenama, ima pozitivan uticaj na rast stepena obrazavanja svih građana.

    Uspostava efikasnog regulatora nadležnog za sektor komunikacija, bilo da se radi o konvergentnom regulatornom tijelu kakvo je u Bosni i Hercegovini, ili sa odvojenim nadležnostima za elektronske medije i telekomunikacije, je racionalna odluka kako sa institucionalnog aspekta (harmonizacija sa Direktivama EU koje zahtijevaju uspostavu takvog regulatora), tako i sa aspekta tržišta (tržište komunikacija imat će koristi od efektivnog i brzog procesa liberalizacije u telekomunikacijama, kao i reorganizacije sektora emitovanja).

    Složena i zahtjevna uloga „čuvara“ ekonomske regulacije u sektorima karakteriše brz tehnološki razvoj i od suštinske je važnosti za cijelu zemlju. Ova uloga ne može biti povjerena tradicionalnim organizacijama i njihovom osoblju, već „trećem tijelu“ koje će osigurati nezavisnost medija i uskladiti sektor sa najboljim evropskim praksama i standardima. Nezavisnost regulatora ne smije se uzeti zdravo za gotovo i potrebno ju je jačati, uključujući i garancije međunarodne zajednice, kako bi se osiguralo da politički pritisci ne utiču na njenu ključnu ulogu u razvoju i očuvanju integriteta sektora komunikacija.

    Čini se da se sam od sebe nameće zaključak kako je u zemljama na prostoru bivše SFRJ nezavisan rad regulatornih tijela ozbiljno doveden u pitanje. Potrebno je pokrenuti mehanizme koji bi prije svega razvili svijest o značaju poštivanja nezavisnosti regulatora kako kod najviših nosilaca zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, tako i kod najviših predstavnika industrije koja se reguliše.

    U tom svjetlu, prepoznaje se potreba za organizovanjem Regionalne konferencije na čijem bi se dnevnom redu našla pitanja o značaju primjene i očuvanja nezavisnosti regulatornih tijela tržišta komunikacija. Puni efekti takve jedne konferencije bi se mogli očekivati ukoliko bi visoki zvaničnici Evropske komisije i Vijeća Evrope predstavili evropsku praksu iz ove oblasti kao i sve prednosti koje ta praksa donosi ukupnom razvoju moderne države.

    Vjerujemo da bi to u velikoj mjeri pomoglo da se promijeni odnos vlasti u zemljama Regiona prema nezavisnim regulatorima.

    Literatura

    [1] “Article 19: Access to the Airwaves“, Principles on Freedom of Expression and Broadcast Regulation, 2002, http://www.article19.org/pdfs/standards/accessairwaves.pdf
    [2] „Podrška Regulatornoj agenciji za komunikacije Bosne i Hercegovine“, Ekonomska i pravna analiza sektora komunikacija u Bosni i Hercegovini, CARDS
    Projekat saradnje BA 02.01/02.01, Sarajevo, 2005, http://www.rak.ba/bs/public-affairs/?cid=4256
    [3] EPRA paper EPRA/2002/02, Secretariat on the direct and indirect influence of politics on broadcasting, http://www.epra.org/content/english/members/working_papers/Brussels/ EPRA200202.doc
    [4] Directive 90/387/EEC on the establishment of the internal market for telecommunications services through the implementation of open network provision
    of 28 June 1990, European Council, http://eurlex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexapi!prod!CELEX numdoc&numdoc=31990L0387&model
    =guichett&lg=en

    [5] Directive 2002/21/EC on a common regulatory framework for electronic communications networks and service (Framework Directive), European Council,
    http://www.euroblind.org/fichiersGB/com200221.htm
    [6] Samir Kajošević: „Vlada uređuje medijsko nebo“, 25. avgust 2008, http://www.ceap-montenegro.com/readarticle.php?article_id=143
    [7] Recommendation No. R (2000) 23 on the independence and functions of regulatory authorities for the broadcasting sector and its Explanatory Memorandum, http://www.medialaw.ru/laws/other_laws/european/rec_2000-23-eng.htm
    [8] Eve Salomon: Guidelines for Broadcasting Regulation, UNESCO and CBA, Paris, 2006.
    [9] Saša Vejnović: „Vlada želi ojačati kontrolu nad elektroničkim medijima“, 27. novembar 2006, http://www.poslovni.hr/27604.aspx
    [10] Zakon o komunikacijama Bosne i Hercegovine, Službeni glasnik BiH, br. 31/03 i 75/06.
    [11] Web stranica Agencije za telekomunikacije Republike Crne Gore (ARD): http://www.agentel.cg.yu/clanci/clanci.htm
    [12] Web stranica Republičke agencije za telekomunikacije Srbije (RATEL): http://www.ratel.rs/index.php?page=novosti&item=68&get_treerot=54〈=srp

    Autor

    Kemal Huseinović je diplomirao 1986. godine na Odsjeku za telekomunikacije, na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a magistrirao ekonomske nauke i poslovnu administraciju na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Ljubljani 2002. godine. Takođe je magistrirao i na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2006. godine. Karijeru počinje kao softverski inženjer u firmi Energoinvest, vodećoj inženjerskoj firmi u bivšoj Jugoslaviji u to vrijeme. 1992. godine počinje da radi u Ministarstvu vanjskih poslova kao šef Odjela za računarsku i komunikacionu mrežu. Autor je i dizajner prvog Integriranog i informatičkog sistema Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, kao i Aplikacije konzularne baze podataka. Nakon kraćeg rada kao savjetnik za vanjsku politiku šefa kabineta Premijera u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine 1999. godine se vraća u Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine gdje prvo radi kao direktor Direkcije za finansiranje, informatiku i komunikacione sisteme, a zatim kao ministar savjetnik. Takođe, bio je Nacionalni koordinator Bosne i Hercegovine, kao i zamjenik šefa misije u Ambasadi Bosne i Hercegovine u Sloveniji. Od 2003. godine radi kao zamjenik generalnog direktora u Regulatornoj agenciji za komunikacije Bosne i Hercegovine. Mr Huseinović je učestvovao kao govornik na brojnim međunarodnim konferencijama, između ostalog na: Strategic Information Management Program CIDA-SIMP 2000, u Kanadi, sa prezentacijom o ICT Strategiji za Bosnu i Hercegovinu, kao jedan od autora; 1st HRM/HRD Regional Meeting for Europe and CIS, u Solunu (2003) sa prezentacijom “Merging Regulators in a time of convergence in the Markets- the Human factor - experience from Bosnia and Herzegovina”; Global Indicators Workshop on Community Access to ICTs, Meksiko Siti (2004), sa prezentacijom na temu Community access to ICT BiH; International Conference on Freedom of Expression and Media Development in Iraq: Towards a Free, Pluralistic and Vibrant Media in Iraq, koju je organizovao UNESCO, UNDP u Parizu (2007), sa prezentacijom o regulatornom okviru i legislativi Bosne i Hercegovine; sastanak ključnih učesnika Mobilkom Austria Group, u Splitu (2008), sa prezentacijom na temumobilnih telekomunikacija u Bosni i Hercegovini; WiMAX World EMEA, Minhen, 19-21. maj 2008: “Implementation of WiMAXin Bosnia and Herzegovina”; 6th INA Academy South Eastern Regulatory Brainstorming Session, Atina, 7. juni 2008: “Influence of convergence of technologies and services on modification of regulatory framework in Bosnia and Herzegovina“.

    OFFICE@TELEKOMUNIKACIJE.RS - COPYRIGHT:RATEL © 2008